محصولات گروه صنعتی پویا برش

خم لوله و پروفیل

خم لوله و پروفیل

راسته بر

راسته بر

cnc سنگ

cnc سنگ

برش cnc پلاسما

برش cnc پلاسما

برش لیزری

برش لیزری

واترجت

واترجت

دستگاه cnc چوب

دستگاه cnc چوب

نورد ورق

نورد ورق

انواع روش های برش فلزات

برش فلزات معمولا به دو روش مدرن و سنتی انجام می گیرد:

برش فلزات به روش سنتی شامل موارد زیر می باشد:

برش فلزات با فرزکاری: 

یکی از قدیمی ترین روش های برش فلزات ، فرزکاری است. ماشین فرز دارای یک کله گی بوده که به روش های دستی و اتوماتیک قابل کنترل است.قسمت اسپیندل در دستگاه فرز کاری وظیفه نگه داشتن ابزار و چرخاندن آن را در حول محور مربوطه دارد.

برش فلزات با تراشکاری: 

در این روش، برش فلز به صورت دورانی است و سطح مقاطع دایره ای شکل تولید میشود. توسط روش تراشکاری میتوان اشکال مختلف از جمله مخروطی تولید کرد.

برش فلزات با رزوه زنی:

روشهای متداولی برای تولید کردن پیچ و مهره وجود دارد مانند استفاده از حدیده، دستگاه های فرز و تراش و همچنین رولینگ و فرمینگ.

برش فلزات با سنگ زنی: 

در این روش توسط سایش بوسیله سنگ برای برداشتن ماده از سطح فلز استفاده می شود. این روش برای تولید سطوح با کیفیت بسیار بالا می باشد که میزان ضخامتی که از روی فلز برداشته میشود نیز کم است.

 

برش فلزات با سمباده زنی: 

در این روش نیز از سایش استفاده می شود ولی میزان ضخامتی که از روی قطعه فلز کاسته می شود، از سنگ زنی بسیار کمتر می باشد. دو نوع سمباده نرم و سخت وجود دارد که بسته به اینکه برای چه نوع قطعه ای مورد استفاده قرار میگیرد نوع سمباده نیز فرق می کند.

نوع دیگر برش فلزات، روش مدرن می باشد که در وقت و هزینه بسیار صرفه جویی می شود و همچنین برش با کیفیت بالاتری انجام می شود. روش های مدرن نسبت به روش های سنتی مورد استقبال بیشتری قرار گرفته اند.

انواع روش های برش فلزات به روش مدرن شامل موارد زیر می باشد:

برش هواگاز:

 برای برش فلز آهن و فولاد از برش هواگاز استفاده می شود. در روش برش هواگاز لبه های بسیار تمیز و دقیقی تولید می شود و به طور میانگین روش برش هواگاز برای ضخامت های 10 تا 2000 میلی متر استفاده می گردد. ولی تجربه ثابت کرده از روش برش هواگاز میتوان برای ضخامت های 6 تا 300 میلی متر نیز استفاده کرد.

برش cnc پلاسما

از روش برش cnc پلاسما استفاده بسیار زیادی میگردد به این علت که هزینه بسیار کمتری دارد. روش برش cnc پلاسما نسبت به برش هواگاز  سرعت بالاتری دارد و همچنین در بازه 1 میلی متر تا 30 میلی متر می توان برای برش فلزات از آن ها استفاده کرد که با استفاده از المان های خاص می توان این بازه را بین 0.5 میلی متر تا 160 میلی متر تغییر داد.

برش لیزر:

برش لیزر  امروزه به عنوان یکی از انواع روشهای برش فلزات در بازه 10  تا 25 میلی متر مورد استفاده قرار میگیرد. لیزر در برش فلزات دارای دقت و کیفیت بسیار بالایی است. استفاده از روش برش لیزر  بسیار آسان است و از این روش میتوان بدون کمک گرفتن از اپراتور بهره برد. لیزر در ضخامت های پایین دارای سرعت بالایی است ولی سرعت آن در ضخامت های بالا به شدت کم می شود. برای برش فلزات مختلف باید از انواع لیزرهای متفاوتی استفاده کرد.

برش واترجت:

در روش برش واترجت با فشار آب فلزات را بسیار دقیق برش می دهند. کیفیت لبه ها در روش برش واترجت  حتی از برش لیزر فلزات هم بهتر از آب در می اید. روش برش واترجت  برای هر نوع فلزی با هر ضخامتی قابل استفاده است.

برش ورق با گیوتین : 

برش ورق با گیوتین از روشهای بسیار سریع می باشد. برش توسط گیوتین بسیار تمیز انجام میگیرد. دستگاه گیوتین با فشار بسیار مناسبی، برش می زند. دستگاه برش گیوتین به cnc مجهز است که این دستگاه فاصله تیغه ها را کنترل میکند و همچنین جریان را برای انواع ورق تنظیم می نماید.


آخرین مقالات