محصولات گروه صنعتی پویا برش

دستگاه نورد

دستگاه نورد

دستگاه برش cnc

دستگاه برش cnc

cnc سنگ

cnc سنگ

برش لیزر

برش لیزر

برش پلاسما cnc

برش پلاسما cnc

واترجت

واترجت

حکاکی چوب

حکاکی چوب

خم ورق

خم ورق

نورد چیست؟

نورد یا به اصطلاح ROLLING متودی بسیار کارآمد برای فرم دادن به برخی مواد است. این فرایند از طریق رد شدن از میان غلتک های دستگاه نورد صورت می گیرد. تیرآهن و نبشی توسط دستگاه های نورد به وجود می آیند.

 

یک ویدیو در ارتباط با پروسه نورد کردن ورق مشاهده کنید:

 

پروسه  نورد

در حقیقت از دستگاه نورد به منظور شکل دهی به ورق های فلزی و ... استفاده می شود. غالبا از دستگاه نورد برای تولید میلگرد، نبشی و ورق استفاده می شود. زمانیکه پروسه تغییر شکل دهی تمام شد محصول به دست آمده برش داده می شود. این عمل یا توسط قیچی گیوتین صورت می گیرد و یا اینکه میتوان از اره استفاده کرد.
برای گرم کاری و یا سردکاری برخی از فلزات از دستگاه نورد استفاده می شود. از دستگاه نورد برای شکل دهی به فلزات به صورت ورق های خیلی نازک و یا با عرض  حتی 4 متر استفاده می شود.

تقسیم بندی دستگاه نورد:
دو نوع دستگاه نورد موجود می باشد: نورد سرد و نورد گرم. قابلیت تغییر فرم فلز در دستگاه نورد گرم بسیار بالا می باشد. به همین خاطر نیروی بسیار زیادی در این نوع نورد نیاز است. در نورد گرم فلز یا سطح مورد نظر به درجه حرارتی در حدود 1000 درجه سانتی گراد می رسد و از بین غلتک ها عبور داده می شود. گاها درجه حرارت به بیش از 1000 درجه نیز می رسد. سپس مقطع به طور تدریجی کم می شود و فلز به فرم دلخواه ما می رسد. نورد 2 غلطکه، نورد 3 غلطکه و نورد 4 غلطکه در بازار موجود می باتفاوت نورد سرد با گرم در درجه حرارت وارده می باشد که در نورد سرد معمولا نهایتا تا 200 درجه سانتی گراد می رسد.


تفاوت نورد سرد با نورد گرم:

در نورد گرم معمولا پوشش اکسیدی وجود دارد اما در نورد سرد سطح تمیز تر و بهتری خواهیم داشت. در نورد سرد معمولا عملیات روغن کاری ساده تر است.

انواع دستگاه نورد:

نورد پیوسته:

اگر محصولات با تیراژ بالایی قرار بر نورد شدن داشته باشد از نورد پیوسته استفاده می شود. میزان ماده ای که از میان غلتک عبور می کند به یک اندازه است . اگر محصول نهایی دارای سطح مقطع کوچک باشد سرعت غلتک پایین می آید و بلعکس. به این صورت ضخامت حاصله قابل کنترل است. غالبا از نورد پیوسته برای تولید میلگرد استفاده می شود.

نورد حلقه‌ای
در  دستگاه نورد حلقه ای، غلتکی که در خارج قرار دارد سرعت را کنترل میکند و نیرو را وارد میکند اما غلتک درونی فقط گردش انجام می دهد. به این صورت ضخامت کم می شود. از نورد حلقه ای غالبا برای صنایع هواپیمایی، لوله کشی ها، مخازن و.... استفاده می شود.


نورد رزوه:
از نورد رزوه برای ساخت چرخ دنده استفاده می شود و یکی از انواع نورد سرد می باشد.

 

تاریخچه نورد

دستگاه نورد
در ابتدا استفاده از نورد به صورت دو غلتک از جنس چدن بود که فلزاتی مانند سرب را نورد می کرد. در واقع نظریه ساخت غلتک برای کاهش ضخامت فلزات در قرن هفدهم میلادی به وجود آمد. در آن زمان نیروی لازم برای گردش غلتک ها توسط حیواناتی مانند اسب فراهم می شد.
استفاده از نورد با غلتک های بزرگ نیروی بسیار زیادی نیاز داشت به همین خاطر این ایده بوجود آمد که از نورد با غلتک های کوچک استفاده شود که نیروی کمتری نیاز داشت. به همین خاطر نوردهایی بوجود آمد که غلتک های کوچکتری داشتند اما توسط غلتک های بزرگتر حمایت می شدند. که به این نوع دستگاه ها، قفسه ی چهار غلتکه می گفتند.
در زمان اختراع ماشین های بخار، این محدودیت کم بودن میزان نیرو برای به حرکت دراوردن غلتک های دستگاه نورد از میان رفت و این امر باعث شد مجددا نورد با غلتک های بزرگ به وجود بیاید. از این نورد ها برای تولید شمش های فولادی استفاده می شد.

دستگاه نورد


نورد آلومینیوم:
در نورد آلومینیوم، ورق در میان غلتک ها عبور داده می شود که ضخامت را کاهش دهند و همزمان طول ورق افزایش پیدا میکند.

دستگاه نورد و خم ورق چگونه کار میکند:
جهت سفارش دستگاه نورد سه غلطکه و دستگاه نورد 4 غلطکه با ما تماس بگیرید

 

خم ورق و لوله اصفهان

یک دستگاه نورد ورق شامل چه قسمت های اصلی می باشد؟
یک دستگاه نورد ورق معمولا دارای قفسه ی نورد می باشد. غلتک ها بخش اصلی دستگاه نورد به شمار می آیند. یاتاقان، محفظه ای برای نگهداری قطعات و همچنین یک نیروی محرکه برای اینکه غلتکها را به چرخش در بیاورد. هر دستگاه نوردی بدون استثنا شامل موارد ذکر شده می باشد. برای کنترل نیرو و سرعت غلتکهای دستگاه نورد ما نیاز به تجهیزات مکانیکی و الکتریکی داریم.
معمولا در دستگاه نورد 2 غلطکه، غلتکها به صورت دو طرفه حرکت می کنند و با تغییر جهت حرکت، ضخامت ورق یا لوله کاهش پیدا می کند و بدین صورت اصطلاحا ورق نورد می شود.در دستگاه نورد دو غلطکه ورق بین دو غلتک قرار داده می شود و به تدریج ضخامت کم می شود.
در دستگاه نورد دو غلطکه محور غلتک ها با هم موازی هستند و تغییر شکل در انتهای عمودی ورق اتفاق می افتد. وقتی تغییر شکل و ضخامت در انتهای طول ورق اتفاق می افتد اصطلاحا به آن نورد طولی گفته می شود. معمولا دستگاه نورد دو غلطکه در کارگاه ها و کارخانجات بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

نورد لوله

 

 

خم ورق و پروفیل
خم ورق و پروفیل

 

دستگاه خم ورق تولید شده در این شرکت دارای 3 غلتک متحرک می باشد. داشتن سه غلتک در دستگاه خم موجب ایجاد قابلیت بسیار زیادی در خم ورق می شود. دستگاه خم کن پروفیل و ورق که دارای سه غلتک باشد میزان خطای بسیار کمی در خم کردن خواهد داشت. دستگاه تولید شده در این گروه صنعتی هیدرولیک می باشد به این صورت که دو غلتک فوقانی آن هیدرولیک است و به اپراتور دستگاه بسیار کمک میکند تا عملیات خم کردن به راحتی انجام شود.

خمکاری ورق چیست؟

خمکاری ورق به منظور ایجاد فرم مورد نظر بر روی متریال های مختلف می باشد. اصولا برای ایجاد اتصال و یا افزایش مقاومت و تامین شکل و فرم دلخواه ورق را خم کاری میکنند. امروزه ماشین الات زیادی در زمینه خم کردن ورق مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام مشخصه های خاص خود را دارند.

دستگاه خمکن ورق دستی:

این دستگاه دارای فک زیرین و فک رویی و فک خم کننده می باشد که فک رویی توسط پیج و مهره قابل حرکت است و توسط آن ورق بین دو فک را تنظیم می کنند. و فک زیرین بر روی یک پایه قرار دارد. فک خم کننده نیز در اطراف محوری به صورت شعاعی قابل حرکت است و توسط آن ورق مورد نظر خم می شود. در انتهای این فک وزنه ای تعبیه می شود که نیروی وزن فک خم کننده را خنثی می کند. به این وزنه، وزنه تعادل نیز می گویند. غالبا در لبه فک ها تیغه های فولادی نصب می شود که میتوان آنها را برای ایجاد انواع خم ها تعویض کرد.

توسط این دستگاه میتوان ورقهای از جنس آهن و فولادی که کربن کمی دارد را تا حدود 3 میلیمتر خم کرد. همچنین برای ورق های الومینیومی و آلیاژهای آن تا 6 میلی متر و ورقهای مس و برنج را نیز تا 5 میلی متر خم کاری نمود. در هر صورت دستگاه های دستی نسبت به دستگاه های به روز تر دارای امکانات و توانایی های کمتری هستند.

 

دستگاه خم ورق برقی

این دستگاه ها نسبت به دستگاه های خم کن دستی کارایی و توانایی بیشتری دارند. خمکن برقی دارای موتور الکتریکی و جعبه دنده معکوس کننده دوراست. فک بالایی این دستگاه حرکت خود را از الکتروموتور می گیرند. همچنین صفحه گردان نیز نیروی خود را برای عملیات خم کردن از الکتروموتور می گیرد. دارای تجهیزات تبدیل و انتقال نیرو می باشد. دستگاه خم کن برقی دارای جعبه فرمانی مجهز به کلیدهای روشن و خاموش کردن موتور و توقف تیغه ها نیز می باشد که این دستگاه را از نوع دستی متمایز می سازد.

 

 
دستگاه خم ورق گروه صنعتی پویابرش دارای مشخصه های زیر می باشد:
دستگاه خم کن ورق دارای مکانیزم کنترل cnc و nc می باشد.
دستگاه خم کن ورق سه غلطکه است که دو غلتک آن متحرک با حرکت پروانه ای است.
از تجهیزات و قطعات خارجی استفاده شده است.
برای پروفیل و لوله و ... قالب به خصوص دارد.
دستگاه خم ورق اسپریل
قابلیت تغییر ولتاژ موتور
 برای دستگاه APK81  غلطک راهنمای قابل تنظیم در دوجهت است
مجهز به صفحه نمایش دیجیتال
این دستگاه نسبت به نمونه خارجی آن قیمت بسیار مناسبتری دارد.
دستگاه خم کن ورق این شرکت توانایی نورد فرم ها و شکل های نامتقارن را دارد.
 دارای دقت بسیار بالا می باشد.
طراحی خیلی دقیق و استفاده از مواد اولیه بسیار عالی به جهت افزایش طول عمر دستگاه
این دستگاه خم کن ورق دارای سرعتی بسیار بالا و قابلیت کنترل و تنظیم سرعت می باشد.    یک ویدیو در ارتباط با نحوه نورد لوله:
 

 

 

 

 

دستگاه خم ورق و پروفیل

 

مقالات دیگر...

آخرین مقاله های cnc