محصولات گروه صنعتی پویا برش

دستگاه نورد

دستگاه نورد

دستگاه برش cnc

دستگاه برش cnc

cnc سنگ

cnc سنگ

برش لیزر

برش لیزر

برش پلاسما cnc

برش پلاسما cnc

واترجت

واترجت

حکاکی چوب

حکاکی چوب

خم ورق

خم ورق

برش پلاسما چیست و تاریخچه استفاده از این برش به چه زمانی برمیگردد؟

نمونه دستگاه برش پلاسما
نمونه دستگاه برش پلاسما

برش پلاسما پروسه‌ای است که در آن فولاد یا سایر فلزات (گاهی اوقات برخی مواد دیگر) در قطرهای مختلف بوسیله یک مشعل (torch) برش داده می‌شود. در این برش یک گاز نجیب (در برخی موارد هوای فشرده) با سرعت بالا از نازل دمیده شده و در همان لحظه یک قوس الکتریکی (Electrical ARC) بین گاز در سر نازل با سطح برش ایجاد می‌گردد وگاز به حالت پلاسما می‌رود. پلاسما به اندازه کافی گرم است تا فلز را ذوب کند و برش صورت پذیرد. هوای فشرده نیز به اندازه‌ای فشار دارد که فلز ذوب شده را از مسیر برش دور کند

 

برش پلاسما چیست؟

عملیاتی که طی آن فولاد، آهن و دیگر فلزات در اندازه ها و ضخامت های متفاوت توسط تورچ برش داده می شوند را برش پلاسما گویند. در برش پلاسما، گاز یا هوا با سرعت بسیار بالا خارج می شود و یک قوس الکتریکی بین گاز در نازل بوجود می آید و در این لحظه گاز به حالت پلاسما تبدیل می گردد. پلاسما آنقدر دما بالایی دارد که باعث ذوب فلز و نهایتا برش پلاسمایی می شود.
برش پلاسما


تاریخچه برش پلاسما (برش cnc پلاسما)

در سال 1960 برش پلاسما از جوش پلاسما بوجود آمد و بیست سال بعد برش پلاسما به عنوان یک روش بسیار عالی برای برش ورق و فلزات استفاده گردید. برش پلاسما مزیت های بسیاری نسبت به برش فلز دارد که شامل موارد زیر است

1- در برش پلاسما هیچ تراشه فلزی بوجود نمی آید.
2- برش پلاسمایی بسیار دقیق است.
دستگاه های برش پلاسما بسیار گران قیمت بودند به همین دلیل باعث شد دستگاه برش cnc پلاسما فقط برای زمانی استفاده شود که نیاز به تکرار الگوی برش داشته باشد. برای مثال برای تولید بسیار زیاد از یک نمونه از برش پلاسما استفاده می شد. از روش cnc برای دستگاه های برش پلاسما در سال 1980 استفاده گردید و این امر باعث شد انعطاف بیشتری برای تولیدات مورد نیاز بازار بوجود بیاید. برش پلاسما هنوز دارای محورهای x و y فقط بود و تنها قادر به برش الگوهای تخت و صاف بود.


اساس کار دستگاه برش پلاسما( برش cnc پلاسما)

در دستگاه برش پلاسما مدل hf هوا توسط جرقه ای با ولتاژ بالا در ابتدای مشعل یونیزه می گردد و قوس الکتریکی شروع می شود. این روش برای کنترل عددی cnc استفاده می شود که در زمان شروع نیازی به تماس قطعه کار با تورچ نیست.اما در دستگاه های برش پلاسما مدل پیشرفته تر برای اینکه ارتفاع مشعل را تنظیم کنیم باید پیش از شروع کار نوک تورچ به قطعه کار تماس داشته باشد و سپس یک گپ بوجود بیاید. منظور از گپ همان فاصله میباشد. در دستگاه برش cnc پلاسما به مجرد اینکه نوک مشعل با قطعه کار تماس گرفت به سرعت یک فاصله ایجاد می گردد. بخشی که مسئول کنترل کردن جرقه می باشد از نزدیکی دو سیستم برای تولید پلاسما استفاده می کند.یک مدار با ولتاژ بالا و جریان پایین  به کار می رود تا در یک زمان جرقه ای را داخل تورچ کند و کمی گاز پلاسما بوجود اورد. قوس تولید شده قوس هادی نام دارد. این قوس راهی تا ابتدای مشعل بوجود می آورد و تا ابتدای قطعه کار نزدیک می شود . تا جایی که به قوس اصلی پلاسما برسد.

 

نحوه عملکرد دستگاه برش cnc پلاسما

برش پلاسما با دستگاه cnc

دستگاه برش پلاسما برای شروع قوس از دو متود استفاده می کنند: روش اول: بوسیله قرار دادن مشعلی روی قطعه کار یک قوس ایجاد می گردد و تماس به وجود می آید.
روش دوم: با استفاده از مدار ولتاژ بالا که فرکانس بالایی دارد و ایجاد کردن قوس الکتریکی
روش دوم احتمال خطر برق گرفتگی را دارد. این روش ممکن است باعث ایجاد تشعشعات فرکانس های رادیویی شود.
دستگاه های برش پلاسما معمولا در کنار سخت افزار cnc کار می کنند به همین دلیل برای کنترل نویز ها و جلوگیری از صدمه دیدن دستگاه باید از وسایلی استفاده کرد که قوس هادی را ایجاد کنند. این وسایل را در مکانی دورتر از سیستم های الکترونیکی نگهداری کرده و به آن مجموعه کنترل پلاسما می گویند.

تکنولوژی جدیدی با نام برش دهنده دستی پلاسما وجود دارد که برای برش پلاسما بر روی انواع فلزات، فولاد نرم، استیل و .... استفاده می شود. برای فلزاتی به جز آهن عمق برش تنها تا یک اینچ می باشد و این روش بسیار مناسب برای برش فولاد می باشد.


آخرین مقاله های cnc