واتر جت یا دستگاه جت آبی :

دستگاه وا ترجت به معنای برش توسط آب می باشد. این دستگاه پروسه برش دادن را به وسیله فشار قوی آب صورت می دهد. دستگاه ذکر شده در واقع دارای یک پمپ است که این پمپ آب را با فشار بسیار بالا به سمت نازل می فرستند و این کار موجب ایجاد برش می شود. البته ماده ی ابرسیو abrasive در واقع به آب تزریق می گردد. که این ماده موجب برش موادی که سخت هستند می شود.
 

ویژگی های دستگاه واتر جت یا جت آبی:

برش این دستگاه دارای ماهیتی سرد می باشد که میتواند موادی که دود سمی تولید می کنند، را برش می دهد. واترجت در واقع می تواند تیتانیوم و آلیاژهای این چنین را برش دهد.
دستگاه واترجت که در گروه صنعتی پویابرش تولید می شود دارای مشخصه های خاصی می باشد که در ذیل به آن اشاره می کنیم:
وا ترجت می تواند تمام مواد را برش دهد از جمله تیتانیوم، آهن، استیل، فلزاتی مثل برنج و مس و برنز، لاستیک، برش سنگ، برش سرامیک، برش شیشه، برش چوب یا mdf، برش فوم، کامپوزیت و هر ماده ای که فکر کنید.
 
واتر جت
واتر جت

این دستگاه تنش حرارتی ایجاد نمیکند و میتواند سوپر آلیاژها را نیز برش کاری کند. پس از برش نیاز به پرداخت وماشین کاری نیست زیرا برش انجام شده بسیار صاف و تمیز می باشدو
توسط این دستگاه میتواند نقوش بسیار پیچیده را پیاده سازی کرد. این دستگاه دارای قدرت بسیار بالای است.
این دستگاه میتواند فولاد را تا ضخامت 160 میلی متر برش دهد.
 دقت برش دستگاه حدود 0/1 میلی متر است. معمولا ریز کار آن 1 میلیمتر می باشد. هر چه ماده سخت تر باشد سرعت برش واترجت کمتر می باشد. ضخامت بالای ماده و پیچیده بودن نقوش باعث کم شده سرعت دستگاه برش واترجت میشود.
برای اینکه محصول نهایی به دست آمده دارای کیفیتی بالا باشد باید سرعت دستگاه واترجت را پایین آورده تا لبه ها صیقلی و تمیز تر بشود.
 دستگاه بسیار پیشرفته ی دیگری نیز وجود دارد که قادر است برش سه بعدی انجام دهد اما متاسفانه این دستگاه در خارج از کشور فقط وجود دارد. در حال حاضر جت آبی فقط توانایی برش نقوش و طرح های 2 بعدی را دارد که آن هم بسیار تمیز و فوق العاده انجام می شود.
 
واترجت