دستگاه برش پلاسما یا برش cnc پلاسما یکی از دستگاه هایی است که در گروه صنعتی پویابرش طراحی و ساخته می شود. در برش پلاسما یک گاز خنثی بسیار سریع از نازل بیرون می آید در همین حین یک قوس الکتریکی بین گاز خنثی و الکترود و سطحی که برش داده می شود به وجود می آید که موجب می شود آن گاز به پلاسما تبدیل شود.
همانطور که میدانیم پلاسما موجب بالا رفتن تا حد نقطه 100 درجه یعنی ذوب می شود که این باعث ایجاد برش روی سطح فلز می گردد.
در برش پلاسما نخست قوس در درون تورچ صورت می گیرد که یک محدوده ی بسیارکوچک ایجاد میکند که اصطلاحا به آن قوس پیلوت می گویند. پلاسما به وسیله جریان گازی مانند هوای فشرده مجددا با فشاری بسیار بالا از نازل بیرون می آید. پلاسما موجب بسته شدن مدار بین الکترود و قطعه کار می شود و این باعث هدایت جریان جوشکاری می شود و بدین ترتیب گرمای مورد نیاز برای برش کاری ایجاد می شود و پروسه برش روی فلز صورت می گیرد.

 

دستگاه برش پلاسما چه کاربردهایی دارد؟

از روش برش پلاسما برای فلزاتی که معمولا بسیار ظریف و نازک و یا ضخیم هستند استفاده می شود. تورچ پلاسما یک مخروط با درجه حرارت بسیار بالا ایجاد می کند که روی خط مورد نظر برش فوکوس می کند و رفته رفته برش صفحه های دارای خمیدگی و یا دارای زاویه انجام می شود.دستگاه برش پلاسما ی الکترومکانیک نسبت به دستگاه های دیگر طراحی جدیدتری دارند.
 دستگاه برش پلاسما با تکنولوژی اینورتر یا الکترومکانیک غالبا کیفیت بسیار بالایی دارند و معمولا گاز کمی مصرف می کنند. لازم به ذکر است این دستگاه جهت برش در فضاهای باز یا بسته بسیار کاربردی هستند.
دستگاه برش پلاسمای پویابرش کاربری راحتی دارد و سرعت بالایی دارند. این دستگاه های قابلیت برش فلزاتی همچون فولاد نرم، آلومینیوم و بسیار فلزات غیرآهنی را دارا هستند. چنانچه فشار گاز برای عملیات برشکاری به اندازه نباشد، در این نوع دستگاه ها سیستمی در نظر گرفته شده است که به اپراتور تذکر می دهد. استفاده از این دستگاه در صنایع مختلفی نظیر سازه فلزی، ساختمان سازی، اتومبیل سازی و ... کاربرد دارد.
دستگاه های برش پلاسما معمولا دارای قیمتی بالا بودند به همین دلیل از این نوع دستگاه ها جهت کاربردهای تولید بالا استفاده گردید.
پویابرش همچنین در ساخت دستگاه برش هوا گاز، برش لیزری، دستگاه cnc چوب، cnc سنگ، راسته بر، اسلب بر، دستگاه نورد و خم ورق و لوله در عرصه امروز فعالیت دارد .جهت آگاهی از مشخصات و قیمت ها با واحد فروش تماس حاصل فرمایید

 

دستگاه برش cnc پلاسما :


برش پلاسما